CV

Jakub Orel Tomáš

*1986 v Mladé Boleslavi

2006 maturuji na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře v MB.
2009 odcházím ze studia Filosofie a Filmové vědy na Univerzutě Palackého v Olomouci a nastupuji na Fakultu Výtvarných Umění v Brně.

Performer, student 6. ročníku atelieru Performance u Prof. Tomáše Rullera.

Vystupuji jako Poetický bard Král Doubek, pod stejným jménem jsem vydal samizdatově už 4. CD. Dále jako Psí Hlava v brněnské magic rockové improvizaci Durkheimdolls, jsem frontman mladoboleslavské psychedelic rockové 3.Kulury. Věnuji se psaní poesie (sbírka Veget, samizdatově 2011), amatérské černobílé fotografii, asambláži a dřevěným objektům.


Digitální média jsem začal používat až na škole. Video a digitální fotografie jsou v současosti nejjednoduší a nejsamozřejmější způsob, jak odvyprávět nějakou událost širokému publiku. Jako dokument mých akcí, které připomínají improvizovaný materiálový tanec, tanec s rekvizitami, nalezenými obvykle na ulici, či v přírodě, přebírají fotografie význam a posouvají jej k hutnému symbolismu. Od něho jsem přešel k řekněme k pozici body a land, kdy jednoduchým gestem zakouším materialitu krajiny, rozšiřuji své tělo jako součást krajiny, zajímá mě její etickohistorická kvalita. Celou řadou prací pak reaguji na vztah kultury a přírody, pohybuji se v hraničních oblastech. Směřuji k historické (prehistorické) či antropologické jednotě.